PRVA MOBILNOST SUSTAINABLE EuropART PROJEKTA U ŠPANJOLSKOJ

Prva mobilnost Sustainable EuropART projekta u okviru akreditacije odrađena je u španjolskom Montehermosu 0d 3. do 9. veljače 2024. godine. Na mobilnosti su sudjelovale učenice Alani Lujić iz 2.k i Klara Potrebica iz 3.a. U pratnji učenicima putovala je koordinatorica projekta Lidia Gerstman, prof.

Nakon prvog dana provedenoga u Madridu, učenice su se susrele u Montehermosu s ostalim sudionicima, učenicima i nastavnicima iz Escole basica i secondaria Sao Roque do Pico iz Portugala, škole Christian Borquin iz francuskoga Millasa te škole domaćina, IES Galan y Gabriel. Projektne aktivnosti bile su vezane uz održivi razvoj i ekološku osviještenost, primijenjenu svakodnevnu umjetnost, posebice onu prikazanu na novčanicama eura, proučavanje kulturne baštine i razvoj digitalnih vještina.

Prvog dana mobilnosti učenice su predstavile našu školu, grad, zavičaj i državu, s naglaskom na dekorativne elemente narodne nošnje. Pri kraju prezentacije poklonile su španjolskom ravnatelju i koordinatorici kape s tipičnim slavonskim ornamentima.

Nakon aktivnosti upoznavanja, učenici su se uključili u rad u međunarodnim timovima. Radili su na rekreiranju slavnim umjetničkih slika, koristeći aplikacije future classroom laba koji škola domaćin ima u svom prostoru. Zatim je uslijedilo razgledavanje arheološkog parka u Montehermosu i radionica izrade šešira La Gorra, pokrivala za glavu tradicionalne montehermosovske nošnje.

Drugi dan mobilnosti započeo je u školi domaćinu, u aktivnostima rekreiranja slike Mercado slavnog španjolskog impresionističkog slikara Joaquina Sorollle. Učenici su prije mobilnosti pripremili e-knjigu s podatcima o narodnoj nošnji njihovih zavičaja, a na samoj su mobilnosti uz pomoć otpadaka rekreirali sliku. Dan je nastavljen posjetom obližnjem gradu Plasenciji u kojem je Sorolla slikao svoju sliku. Obišli su srednjovjekovno središte grada i razgledali katedralu u aktivnosti tzv. lova na blago.

Treći je dan proveden u glavnog gradu regije Extremadure Caseresu. U prijepodnevnim satima posjetili smo Muzej suvremene umjetnosti Helga de Alvear gdje su učenici sudjelovali u radionici izrade umjetničkih djela uz pomoć prirodnih otpadaka. Nakon toga su razgledali srednjovjekovno gradsko središte.

Prijepodne četvrtog dana proveden je u radu na rekreiranju Sorolline slike, a poslijepodne su učenici proveli u natjecanju u izradi španjolskoga omleta, podijeljeni u međunarodne timove.

Posljednjeg dana mobilnosti svečano je otkrivena slika na kojoj su učenici radili. Učenici su izrazili što njima znače motivi na slikama i međunarodno iskustvo učenja i razvijanja vještina. Potom smo ugošćeni u strukovnom dijelu škole domaćina gdje su učenici u 5 kružnih radionica radili na ekološkim ikebanama, hrani s cvijećem, dekodiranju ekoloških poruka, prepoznavanju mirodija i izradi cvjetnih aranžmana od recikliranoga kartona.

Mobilnost je završena svečanom večerom i dodjelom certifikata.

Lidia Gerstman, prof.