Međunarodni projekt Budi internet genijalac
Učenici 2.h razreda sudjelovali su u školskoj godini 2023/2024. u međunarodnome projektu Budi internet genijalac te su o osnovama digitalnog građanstva i sigurnosti na internetu učili kroz kurikulum koji je nastao u suradnji tvrtke Google, organizacije The Net Safety Collaborative i saveza The Internet Keep Safe Coalition (iKeepSafe.org). Udruga Suradnici u učenju pomogla je u prilagodbi hrvatskom školstvu i pruža podršku korištenju obrazovnih sadržaja u našim školama.
Kurikulum sadrži aktivnosti vezane uz medijsku pismenost i ističe najvažnije lekcije uz koje će učenici postati uspješniji građani umreženog svijeta. Kurikulum Budi internet genijalac obrađuje pet osnovnih tema vezanih uz digitalno građanstvo i sigurnost na internetu:
- Dijeli pažljivo (Istražuj mudro)
Ciljevi su teme: stvoriti dobar ugled i upravljati njime na internetu i u stvarnom svijetu, poštovati svoju i tuđu privatnost, razumjeti potencijalne posljedice digitalnog traga kojim se nije pravilno upravljalo i tražiti pomoć u nezgodnim situacijama.
- Pazi se prevaranata (Istražuj oprezno)
Ciljevi su teme: analizirati istinitost informacija na internetu, naučiti kako funkcionira krađa identiteta i kako ju spriječiti, odrediti pouzdanost internetskih stranica i drugih izvora informacija te biti oprezan u pogledu pokušaja manipulacije, nepotkrijepljenih tvrdnji, lažnih ponuda ili nagrada i drugih internetskih prevara.
- Čuvaj svoje tajne (Istražuj sigurno)
Ciljevi su teme: naučiti zašto je privatnost važna i kako je povezana sa sigurnošću na internetu, osmisliti sigurnu lozinku, proučiti alate i postavke koji štite od hakera i drugih prijetnji.
- Cool je biti dobar (Istražuj ljubazno)
Ciljevi su teme: utvrditi što znači pozitivno ponašanje na internetu i u stvarnom životu, biti primjer u internetskoj komunikaciji svojim pozitivnim ponašanjem, odrediti u kojim situacijama se treba konzultirati s pouzdanom odraslom osobom.
- Tko pita ne skita (Istražuj hrabro)
Ciljevi su teme: prepoznati situacije u kojima je potrebno potražiti pomoć i razgovarati s odraslom osobom od povjerenja, razmotriti sve mogućnosti u kojima možemo pokazati hrabrost i zašto je važno uključiti odrasle.
Kroz više od 30 izvrsno osmišljenih aktivnosti iz kurikuluma, učenici se potiču na kritičko razmišljanje dok koriste web stranice, e-poštu i druge online sadržaje. Također se uče kako se zaštititi od online prijetnji, uključujući nasilje i prijevaru, kako donositi pametne odluke o tome što, kada, kako i s kim dijeliti online, biti ljubazni i prihvaćati druge ljude online te poštivati svoju i tuđu privatnost. U neugodnim situacijama, učenici se potiču da traže pomoć od roditelja ili pouzdane odrasle osobe. Način razmišljanja koji potiče ovaj program izvrsna je osnova za razvoj brojnih životnih vještina koje će djeci i mladima biti korisne u drugim kontekstima, osim samog korištenja interneta.
O radionicama provedenima u 2.h razredu možete pročitati u člancima u digitalnom časopisu Pogled kroz prozor .
Prije nego je provela radionice, profesorica Jelena Kovačević završila je edukaciju koja se u sklopu ovog projekta provodila na CARNET-ovoj online platformi za stručna usavršavanja Loomen od 2. studenoga – 17. prosinca 2023. Tečaj je završilo 252 polaznika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika iz 100 škola u Hrvatskoj.
Profesorica Kovačević je nakon održanih radionica s učenicima postala i jednom od ambasadorica programa Budi Internet genijalac.
Jelena Kovačević, prof.