Edukacija #ToNijeLjubav

Dana 1. prosinca 2023. u Ekonomskoj školi, Požega održan je stručni skup za učiteljice/učitelje, nastavnice/ke i stručne suradnice/ke Požeško-slavonske županije na temu prevencije elektroničkog seksualnog i nasilja u vezama mladih.

Profesorica njemačkoga jezika u Ekonomskoj školi Požega, mr. Martina Budimir, s profesoricom ekonomske skupine predmeta, Magdalenom Vojak, mag. oec. već godinama provodi projekte vezane uz podizanje javne svijesti o neprihvatljivosti svih oblika nasilja nad ženama i djevojkama tj. senzibiliziranje i edukaciju mladih o različitim oblicima rodno uvjetovanog nasilja. Tijekom kalendarske 2023. godine Ekonomska škola Požega kao jedna od 5 partnerskih škola sudjeluje u projektu #ToNijeLjubav financiranom sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Koordinatorice projekta za Ekonomsku školu, Požega su profesorice Vojak i Budimir.

Projekt provodi CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje u partnerstvu sa sljedećim školama: Ekonomska škola, Požega, Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar, Srednja škola Dragutina Stražimira Sveti Ivan Zelina, Ekonomska škola Sisak i Srednja škola Glina. Aktivnosti projekta uključuju izgradnju kapaciteta nastavnica/ka, edukaciju vršnjačkih edukatorica/edukatora i njihov angažman na informiranju, osvještavanju te pružanju podrške učenicama/ima i kampanju osvještavanja koja se provodi na društvenim mrežama Nasilne veze su bezveze (FB) i stopRUN (IG).

U petak, 1. prosinca 2023. godine u Ekonomskoj školi, Požega održan je stručni skup za učiteljice i učitelje viših razreda osnovne škole, za nastavnice i nastavnike srednje škole te za stručne suradnice i suradnike Požeško-slavonske županije. Skup je počeo u 10.35 sati i trajao je 4 sata. Na skupu je sudjelovalo ukupno 16 osoba: 4 predstavnice Ekonomske škole, Požega, 2 predstavnice OŠ fra Kaje Adžića Pleternica, 2 predstavnice Katoličke gimnazije s pravom javnosti u Požegi te po jedna predstavnica OŠ Stjepana Radića Čaglin, OŠ Dragutina Lermana Brestovac, OŠ Julija Kempfa Požega, OŠ “Dobriša Cesarić” Požega, Poljoprivredno-prehrambene škole, Požega, Tehničke škola Požega i Gimnazije, Požega te predstavnik OŠ “Vladimir Nazor” Trenkovo.

Voditeljice skupa iz udruge CESI, sociologinja mr. sc. Nataša Bijelić i psihologinja Sanja Cesar, u prvom su modulu sudionice/ke skupa upoznale s osnovnim obilježjima, učestalošću i oblicima elektroničkog nasilja nad i među mladima     . U drugom je modulu obrađena tema nasilja u partnerskim vezama mladih, uključujući i elektroničko nasilje u vezama. Treći je modul obuhvatio strategije reagiranja te odgovornost i ulogu promatrača/ica. U četvrtom su modulu prikazani primjeri, materijali i upute za rad na prevenciji i edukaciji u školskom okruženju nakon čega je slijedila razmjena primjera dobre prakse. Nakon uputa o načinu postupanja u slučajevima elektroničkog nasilja slijedili su rasprava, pitanja te evaluacija.

 Matija i Vanja

Sudionice i sudionik skupa bili su iznimno zadovoljni edukacijom na kojoj su osvježili postojeća znanja, ali i naučili puno novoga te uspostavili kontakte s ciljem daljnje suradnje. O zadovoljstvu edukacijom i o važnosti prevencije nasilja u drugoj epizodi podcasta, koji snimaju učenice Ekonomske škole, Požega u sklopu projekta #ToNijeLjubav, govorile su pedagoginja OŠ Stjepana Radića Čaglin, gospođa Ljiljana Đurđević te pedagoginja Poljoprivredno-prehrambene škole, Požega, gospođa Kristina Hip. Razgovor je vodila učenica Laura Mandekić (4.h), a snimala ga je učenica Matea Mital (4.h) na opremi financiranoj iz projektnih sredstava. U podcastu je gostovala i posebna gošća, bivša učenica Ekonomske škole, Požega, Darija Đurđević koja je prije osam godina imala jednu od dvije glavne uloge u filmu „Matija i Vanja“ snimljenome u sklopu projekta „Nasilne veze su bezveze“. Podcast možete poslušati na sljedećoj poveznici:

Izvješće sastavila: mr. Martina Budimir, prof.