10. godina PLINK-a – Predstavljanje strukovnih škola i konferencija „Poduzetništvo kao ključ razvoja ruralnih sredina“
Poduzetnički centar PLINK Pleternica obilježio je 10. godina rada 31. svibnja 2023. prigodnom konferencijom pod nazivom Poduzetništvo kao ključ razvoja ruralnih sredina. Ideja ove konferencije bila je predstaviti učenicima osmih razreda osnovnih škola tvrtke koje postoje na našem području i koja zanimanja nude. Istovremeno s održavanjem konferencije, u prostoru Interpretacijskog centra Terra Panonica predstavile su se i srednje strukovne škole Požeško-slavonske županije kako bi osmašima približile programe koje nude. Ekonomsku školu Požega predstavili su učenici Luka Solić 3. a (ekonomist) i Lana Biondić 3. k (komercijalist) s profesoricama Mirnom Mikić i Zvjezdanom Farkaš.
Slika 1. – predstavljanje Ekonomske škole u Interpretacijskom centru Terra Panonica
U uvodnom dijelu konferencije direktorica PLINK-a Barbara Rudeš predstavila je dosadašnji rad poduzetničkog inkubatora. Prva ravnateljica PLINK-a, a današnja gradonačelnica Marija Šarić naglasila je važnost potpore koju inkubator pruža poduzetnicima. Kroz inkubator prošlo je 45 stanara, održano 120 okruglih stolova te 4577 sati besplatnog savjetovanja. Nazočnima se zatim obratila i županica Antonija Jozić koja je čestitala djelatnicima PLINK-a i zahvalila gospodarstvenicima na njihovom doprinosu razvoju naše županije. Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Požega Goran Šutalo usporedio je gospodarske pokazatelje unazad dvije godine kako bi pokazao da broj zaposlenih raste, rastu investicije, izvoz i plaće.
Slika 2. – prepuna konferencija dvorana Terra Panonica
Slika 3.- pažljivo se sluša predavanje
Konferencija je nastavljena izlaganjem poduzetnika s našeg područja. Zanimljive i korisne informacije u odličnoj prezentaciji saznali smo od Tihane Šutalo. Plan je otvoriti hotel SHHUMA u Velikoj a za to će trebati 60 radnika ugostiteljske i hotelijerske struke. Pokazano je koja radna mjesta će biti u hotelu te koji su zadaci tih radnih mjesta. Osim toga govorila je i o poslovanju tvrtke Color emajl i njihovom proizvodnom programu i potrebnim zanimanjima. Predstavnik tvrtke Magma upoznao je prisutne s radom tvrtke i u zanimljivoj prezentaciji pokazao proizvode tvrtke Magma. Pokazao je učenicima što rade na pojedinim radnim mjestima i koje djelatnike bi trebali. Prijevozničku tvrtku Straga trans predstavila je vlasnica Nevia Straga. Tvrtka postoji 30 godina a od prošle godine osim u Lipiku proširili su poslovanje i u Zagreb. Učenicima je pokazala dinamičan posao prijevoznika. Osim vozača teretnih vozila traže i automehaničare, autoelektričare te disponente koji povezuju prijevoznike i klijente. Na kraju su svoje poslovanje, tvrtku Alles i Zlatni lug, predstavili otac i sin Pandžić. Thomas Pandžić je rekao kako su počeli sa dva djelatnika a danas ih imaju 92. Pošto će neki uskoro u mirovinu bit će potrebe za radnim mjestima prodavača. Osim toga internetska trgovina stalno raste te će trebati i sposobne administratore, skladištare i logistiku. Leo Pandžić predstavio je poslovanje Zlatnog Luga i planove za proširenje smještajnih kapaciteta izgradnjom novog difuznog hotela. Hotel će biti na dva kata a na svakom će biti 12 soba. I oni će trebati kvalitetno, educirano i nadasve ljubazno hotelsko osoblje.
Osim Ekonomske škole na sajmu su se predstavile Poljoprivredna škola i RCK, Tehnička, Obrtnička i Medicinska škola Pakrac.
Nakon završetka predavanja i predstavljanja strukovnih škola svi učenici i gosti pozvani su da besplatno posjete Muzej bećarca.
Pripremile profesorice: Mirna Mikić i Zvjezdana Farkaš