Prvi sastanak DIGI-CUL Erasmus+ projekta

održan je od 5. do 9. prosinca 2022. godine u Ankari u Turskoj, a domaćin  je bila srednja škola Cemil Meriç Anadolu Lisesi.

Ekonomsku školu Požega predstavljali su učenici Jan Bartaky (2.h), Vanesa Kapraljević (1.k), Matea Majstorović (1.h) i Helena Džomba (1.h) te profesorice Magdalena Vojak te Jelena Kovačević. Mobilnosti su, osim nas, nazočili učenici i nastavnici iz Turske, Grčke, Latvije i Malte. Radni smo tjedan započeli predstavljanjem naših zemalja, gradova i škola.

Također, svaka je zemlja predstavila svoj prijedlog projektnog logotipa, a nazočni učenici iz svake zemlje su glasovali za najbolji. Najviše glasova osvojio je logo naše učenice Lare Crnjac te je tako postao službeni logo DIGI-CUL projekta.

Tijekom tjedna sudionici su, u skladu s temom mobilnosti, predstavili svoje nacionalne sportove i igre, a domaćini su se iskazali toplom dobrodošlicom i gostoljubivošću te su nam predstavili neke od tradicionalnih turskih sportova poput streličarstva i jahanja. Hrvatski je tim predstavio pljočkanje, staru istarsku tradicijsku pastirsku igru, koja je 2016. godine uvrštena na popis  nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske.

Sudionici mobilnosti su razgledali Ankaru, glavni turski grad, koji broji više od šest milijuna stanovnika, a učenici su sudjelovali u raznim zanimljivim i poučnim aktivnostima na Sveučilištu Ankara i u Muzeju anatolijskih civilizacija.

Posjetili smo drevni grad Beypazarı, koji je bio važna vojna baza i administrativni centar u doba Otomana, a danas je poznat po proizvodnji mrkve, mineralne vode i srebru. Grad je uvršten na UNESCO-v popis nematerijalne baštine zbog svojih drevnih tradicija te bogate povijesti i prirodnih resursa.  

Jedan je cijeli dan bio rezerviran za izlet u legendarnu i nestvarnu Kapadokiju gdje su snažne erupcije vulkana formirale jedan od najizuzetnijih pejzaža na svijetu. Obišli smo tvrđavu Uchisar te grad Goreme koji je cijeli smješten u stijenama, a nastao u vrijeme ranog kršćanstva. Posjetili smo i Zelve, muzej na otvorenom, mjesto u kojem se nekada nalazila jedna od najvećih zajednica u Kapadokiji. U ovom nevjerojatnom špiljskom gradu prošetali smo drevnim prostorima za stanovanje, crkvama i vjerskim odajama, vinarijom i gradskim trgom.

Bio je ovo još jedan tjedan u kojemu su učenici imali priliku razvijati i unaprjeđivati svoje međukulturalne, komunikacijske i jezične kompetencije.

Radujemo se sljedećoj mobilnosti, koja će se održati u ožujku, a domaćin će biti naša škola.

Izvješće sastavila:

Jelena Kovačević, prof.
projektna koordinatorica