Milenijsko natjecanje iz kreativne industrije 2022.
Dana 1. prosinca 2022. g. naša je škola po drugi put sudjelovala na 4. Milenijskom natjecanju iz kreativne industrije. Teme su natjecanja: Glagoljica, Mitologija, Put svile i Vodik, a natjecanje je namijenjeno osnovnoškolcima, srednjoškolcima i studentima Republike Hrvatske i inozemstva. Natjecatelji Milenijskog natjecanja pozvani su ponuditi rješenje kroz sektore kreativne industrije te odgovoriti na jedno od pitanja s obzirom na odabranu temu: Kako osvajati glagoljicom u novom mileniju? Kako širiti mitologiju u novom mileniju? Kako se povezati svilom u novom mileniju? Kako vodikovu kreativnost primijeniti u kreativnoj industriji? Pobjednici Milenijskog natjecanja nagrađuju se nagradom Vodik. Samo je natjecanje međunarodnoga tipa, a službeni su jezici hrvatski i engleski. Cilj je potaknuti mlade na sudjelovanje u izvannastavnim aktivnostima korisnima za razvitak vještina, kritičkog razmišljanja, kreativnosti i unapređenja stečenih znanja. Misija je osnažiti na kreativno djelovanje u području kreativne industrije, izgradnja sklonosti za pronalaženje rješenja te stvaranje poslovnih prilika. Vizija je ostvarivanje društva temeljenog na znanju i kreativnosti sposobnog za izgradnju i izvoz vlastitih idejnih rješenja povezanih s povijesnim i kulturnim nasljeđem, a ostvarenih suvremenim tehnologijama.
Učenice iz 4. k razreda Elena Milardović, Doris Matijević i Dora Maletić pod mentorstvom Marije Šag Sadilek, prof. u kategoriji Kreativni kalendar pod temom Put svile u sektoru primijenjene i vizualne umjetnosti predstavile su svilene marame kao poučni suvenir. Naše marame nisu samo odjevni predmet, svaka je marama imala ušiven QR kod koji vodi na poveznicu na kojoj se može više saznati o oslikanoj kulturnoj znamenitosti određenoga mjesta. Naše marame tako spajaju tradiciju i suvremenost, pružaju mogućnost različitim kulturama da spoznaju ljepotu naše vlastite.
Na temelju stručne literature Svilarstvo u Hrvatskoj, knjige Mire Kolar – Dimitrijević upoznale su bogatu povijest hrvatskoga svilarstva te je Elena oslikala bojama za svilu kulturne znamenitosti Osijeka, Požege, Varaždina, Zagreba i Konavala. Naime, natjecanje se održava već četvrtu godinu zaredom na Ekonomskom fakultetu u Osijeku te je prva točka puta svile bio upravo Osijek. Na prvoj je marami naslikana osječka Tvrđa jer je početkom 19. st. taj prostor bio bogat stablima dudova. Zatim se put nastavio u Požegi koja je poznata po manufakturi za odmatanje svila i čahura te je na drugoj marami naslikana katedrala sv. Terezije Avilske. Treće je odredište bio Zagreb, na marami se nalazi ulaz u Maksimir jer je biskup Juraj Haulik osnovao svilanu upravo u Maksimiru koja je radila do kraja Prvoga svjetskoga rata. Zatim se put nastavlja u Varaždinu kao kolijevci svilarstva jer je prvo uzgajanje dudova svilca počelo u Varaždinu. Na marami se nalazi naslikan varaždinski Stari grad te iznad njega anđeo jer je Varaždin poznat po anđelinjaku, nezaobilaznoj instalaciji anđela slikara Željka Prsteca koja je postavljena pokraj franjevačke crkve. Cijela priča završava u općini Konavle gdje se svilarstvom još uvijek bavi nekoliko žena. Svilarstvo je doista bilo utkano u kulturu i odjeću hrvatskoga naroda, posebice narodne nošnje.
Na ovom je četvrtom međunarodnom Milenijskom natjecanju sudjelovalo preko 560 sudionika, osim iz Hrvatske prijavili su se sudionici iz Njemačke, Bosne i Hercegovine, Malte te Indije. Ukupno je sudjelovalo 165 timova iz 18 hrvatskih županija. Tim CroSilk jedini je tim koji je sudjelovao iz naše Požeško-slavonske županije. Naše su učenice nakon prezentiranja pokupile sve pohvale od povjerenstva, iako nisu osvojile jedno od prva tri mjesta njihovo je prezentiranje bilo doista zapaženo. Nakon prezentiranja učenice su davale intervju za Slavonsku i Osječku televiziju te Ekonomski fakultet u Osijeku. Bio je ovo prekrasan početak naše božićne bajke koja će još dugo trajati u našim sjećanjima. Kreativnost je nešto što bi trebalo njegovati u svim školama, bitno je pomicati vlastite granice, naše su učenice također pomicale svoje granice. Učenica Elena tako je svoj talent slikanja preselila s platna na svilu, Doris i Dora dale su svoje prve intervjue na televiziji, a Dora će možda svoju budućnost, nakon razgovora sa studentima Ekonomskoga fakulteta, pronaći upravo ondje. Svatko je ponešto dobio ovim kreativnim izletom, ne zaboravimo da je kreativnost upravo to, sposobnost pretvaranja novih i maštovitih ideja u praksu.
Iz medija (intervju naše učenice Doris Matijević): https://www.youtube.com/watch?v=Op0mwW8Aj5M
Izvješće sastavila: Marija Šag Sadilek, prof.