Projekt #ToNijeLjubav
U školskoj godini 2023./2024. u Ekonomskoj školi Požega uspješno je završen projekt na temu prevencije elektroničkog seksualnog i nasilja u vezama mladih. Projekt #ToNijeLjubav financiran je sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.
Profesorica njemačkoga jezika u Ekonomskoj školi Požega, mr. Martina Budimir, s profesoricom ekonomske skupine predmeta, Magdalenom Vojak, mag. oec. već godinama provodi projekte vezane uz podizanje javne svijesti o neprihvatljivosti svih oblika nasilja nad ženama i djevojkama tj. senzibiliziranje i edukaciju mladih o različitim oblicima rodno uvjetovanog nasilja. Tijekom kalendarske 2023. godine Ekonomska škola Požega kao jedna od 5 partnerskih škola sudjelovala je u projektu #ToNijeLjubav financiranom sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Koordinatorice projekta za Ekonomsku školu, Požega su profesorice Vojak i Budimir.
Projekt je proveo CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje u partnerstvu sa sljedećim školama: Ekonomska škola, Požega, Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar, Srednja škola Dragutina Stražimira Sveti Ivan Zelina, Ekonomska škola Sisak i Srednja škola Glina. Aktivnosti projekta uključivale su izgradnju kapaciteta nastavnica/ka, edukaciju vršnjačkih edukatorica/edukatora i njihov angažman na informiranju, osvještavanju te pružanju podrške učenicama/ima i kampanju osvještavanja koja se provodi na društvenim mrežama Nasilne veze su bezveze (FB) i stopRUN (IG).
Dana 9. ožujka 2023. Sanja Cesar i mr. sc. Nataša Bijelić, psihologinja i sociologinja iz udruge CESI održale su u Ekonomskoj školi Požega radionicu za vršnjake edukatorice i edukatore. Vršnjačke edukatorice i vršnjački edukatori proveli su tijekom svibnja i lipnja 2023. radionice za učenike drugih i trećih razreda.
U petak, 1. prosinca 2023. godine u Ekonomskoj školi, Požega održan je stručni skup za učiteljice i učitelje viših razreda osnovne škole, za nastavnice i nastavnike srednje škole te za stručne suradnice i suradnike Požeško-slavonske županije. Na skupu je sudjelovalo ukupno 16 učiteljica i učitelja, nastavnica i stručnih suradnica. Voditeljice skupa bile su predstavnice udruge CESI, sociologinja mr. sc. Nataša Bijelić i psihologinja Sanja Cesar.
U sklopu projekta škola je dobila opremu za snimanje podcasta. Kroz podcast se pokušalo podići svijesti o važnosti prevencije rodno uvjetovanog nasilja te ukazati na znakove prepoznavanja ove vrste nasilja i načine reagiranja na nasilje. Zbog toga su kroz četiri epizode sugovornice bile edukatorice udruge CESI, vršnjačke edukatorice iz Ekonomske škole Požega, sudionice edukacije za nastavnice/ke, bivša učenica škole koja je sudjelovala u sličnim aktivnostima tijekom svog školovanja, psihologinja škole te policijska službenica za mladež. Sve epizode podcasta možete poslušati na sljedećim poveznicama:
https://soundcloud.com/espz-409605087/tonijeljubav-01
U prvoj epizodi sudjelovale su Sanja Cesar i mr. sc. Nataša Bijelić, psihologinja i sociologinja iz udruge CESI te učenice Maria Došen i Veronika Marjanović kao gošće, Laura Mandekić kao voditeljica i Matea Mital i Antonija Klapšić kao snimateljice i montažerke.
https://soundcloud.com/espz-409605087/tonijeljubav-02
Učenice 4.h razreda Laura Mandekić i Matea Mital snimile su drugu epizodu podcasta na temu prevencije rodno uvjetovanog nasilja. Gošće su podcasta bile pedagoginja OŠ Stjepana Radića Čaglin, gospođa Ljiljana Đurđević i pedagoginja Poljoprivredno-prehrambene škole, Požega, gospođa Kristina Hip. Posebna je gošća bila naša bivša učenica Darija Đurđević koja je prije 8 godina imala jednu od dvije glavne uloge u filmu “Matija i Vanja” snimljenom u sklopu projekta “Nasilne veze su bezveze”.
https://soundcloud.com/espz-409605087/tonijeljubav-03
Gošća treće epizode podcasta bila je psihologinja naše škole, profesorica Nikolina Bodolović. Podcast je vodila Veronika Marjanović, a snimala i montirala Matea Mital.
https://soundcloud.com/espz-409605087/tonijeljubav-04
Gošća posljednje epizode podcasta bila je policijska službenica za mladež u Policijskoj upravi požeško-slavonskoj, gospođa Nikolina Rakić Žiška. Podcast je vodila Veronika Marjanović, a snimala i montirala Matea Mital.
Nakon završetka projekta predstavnice škole sudjelovale su u nekoliko radioemisija kojima je cilj ukazivanje na važnost prepoznavanja elektroničkog rodno uvjetovanog nasilja te na mehanizme za njegovu prevenciju i rješavanje. Radioemisije možete poslušati na sljedećim poveznicama:
Profesorica Magdalena Vojak i učenica Maria Došen gostovale su u emisiji „Školsko zvono“ na radiju RVA.
Učenice Maria Došen, Antonija Klapšić, Veronika Marjanović i Matea Mital gostovale su u emisiji „Na školskom hodniku“ na radiju Laganini FM Požega.
https://www.youtube.com/watch?v=w3EIB2N0Ong
Profesorica Martina Budimir gostovala je u emisiji „Na školskom hodniku“ na radiju Laganini FM Požega.
https://www.youtube.com/watch?v=01RsOTKc9WM
Izvješće sastavile: mr. Martina Budimir, prof. i Magdalena Vojak, mag. oec.